O tym, dlaczego nasz organizm potrzebuje makro i mikroelementów, jakie funkcje pełnią wapń, sód, magnez, selen, cynk, czy potas, jakie są źródła „pierwiastków życia”, o ich nadmiarze i niedoborze, o zdrowej diecie i suplementach, których jakość bywa różna oraz o obalaniu kawowych mitów – mówią prof. dr hab. Katarzyna Socha z Zakładu Bromatologii oraz dr hab. Karolina Orywal z Zakładu Diagnostyki Biochemicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w rozmowie pt. „Makro i mikroelementy są niezbędne dla naszego zdrowia, ale zachowajmy właściwe proporcje”.

prof. Katarzyna Socha i dr hab. Karolina Orywal – należy zachować właściwe proporcje mikroelementów

– Składniki mineralne pełnią rolę budulcową, są na przykład składnikami naszego kośćca, naszych zębów, są składnikami licznych enzymów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Odpowiadają za równowagę kwasowo – zasadową, za równowagę wodno elektrolitową, za właściwe funkcjonowanie, przykładowo naszej skóry, włosów, paznokci – mówi prof. Katarzyna Socha z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Jeżeli chodzi o niedobory magnezu, to rzeczywiście one są częste w naszej populacji. Natomiast warto rzeczywiście sprawdzić, czy my ten niedobór mamy. Diagnostyka laboratoryjna dysponuje takimi badaniami, takimi wskaźnikami, które nam to pokażą – przypomina dr hab. Karolina Orywal.