Słodkie właściwości cukru sprawiają, że ludzkość od lat poszukuje metod, by cieszyć się słodkim smakiem, jednocześnie unikając skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą jego nadmierne spożycie. W efekcie narodził się trend zastępowania tradycyjnego cukru słodzikami bezcukrowymi. Jednak nowe wytyczne wydane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i płynące z tego korzyści.
WHO opublikowała niedawno nowe wytyczne dotyczące słodzików, które zastępują w środkach spożywczych cukier. Wytyczne te mają na celu dokładniejsze zrozumienie potencjalnych ryzyk związanych z długotrwałym stosowaniem tych substancji. Nowe rekomendacje WHO poddają w wątpliwość utarte przekonania o korzyściach zdrowotnych płynących z konsumpcji słodzików. Okazuje się, że stosowanie ich nie przyczynia się w dłuższej perspektywie do redukcji masy ciała ani zmniejszenia ryzyka chorób niezakaźnych.
Podstawą tych nowych wytycznych jest starannie przeprowadzony przegląd dostępnych badań naukowych. W ocenie WHO korzystanie ze słodzików bezcukrowych nie przynosi trwałych korzyści w kwestii redukcji tkanki tłuszczowej ani u dorosłych, ani u dzieci. Co więcej, istnieją dowody sugerujące, że długotrwałe stosowanie słodzików bezcukrowych może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych oraz zgonów wśród dorosłych.
Francesco Branca, dyrektor WHO ds. Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności, mówi o konieczności zmiany nawyków żywieniowych. „Zastępowanie cukrów wolnych słodzikami bezcukrowymi nie pomaga w kontroli wagi w dłuższej perspektywie. Ludzie powinni rozważyć inne sposoby redukcji spożycia wolnych cukrów, takie jak spożywanie produktów zawierających naturalnie występujące cukry, na przykład owoce, lub spożywanie niesłodzonych potraw i napojów. Słodziki bezcukrowe nie są istotnymi składnikami diety i nie mają wartości odżywczej. Ludzie powinni zmniejszyć ogólną słodkość diety, zaczynając od najmłodszych lat, aby poprawić swoje zdrowie”.
Ponieważ obserwowane dowody na związki między słodzikami bezcukrowymi a chorobami mogą być zakłócone przez początkowe cechy uczestników badania oraz skomplikowane wzorce stosowania słodzików, omawiane rekomendacje wydane zostały warunkowo, zgodnie z procesami opracowywania wytycznych WHO. To oznacza, że decyzje polityczne oparte na tej rekomendacji mogą wymagać dogłębnej dyskusji w konkretnych kontekstach krajowych, związanych na przykład z poziomem spożycia w różnych grupach wiekowych.
W dzisiejszym świecie pełnym alternatywnych opcji żywieniowych, jedno pozostaje pewne – zdrowie wymaga równowagi i rozsądku, a nowe wytyczne sugerują, że może warto postawić na naturalne smaki, przy jednoczesnym zachowaniu umiaru w konsumpcji.
A jak Państwo postrzegacie bezkaloryczne napoje słodzone słodzikami? Czy widzicie w nich zdrowszą alternatywę dla produktów standardowych, a może nowe wytyczne WHO wpłynęły na Waszą percepcję tych produktów?
Źródło: WHO advises not to use non-sugar sweeteners for weight control in newly released guideline
Raport WHO: Use of non-sugar sweeteners: WHO guideline