Podcasty
dr hab. Sylwia Naliwajko oraz dr n. med. Justyna Moskwa: Czy dany moment jest odpowiedni na zmianę nawyków żywieniowych, zależy od tego, czy my jesteśmy na to gotowi
O tym, czym dla dietetyków jest tzw. zdrowa żywność, ile prawdy jest w powiedzeniu „jestem tym, co jem”, czy nawyki żywieniowe można zmienić w każdym wieku, dlaczego tak ważna jest urozmaicona dieta oraz na czym polega zasada „80 procent” – mówią z dr hab. Sylwia Naliwajko oraz dr n. med. Justyna Moskwa z Uniwersytetu Medycznego…
Prof. Bożena Łozowicka: warto inwestować w dobrą i bezpieczną żywność, ze sprawdzonych źródeł
O tym dlaczego tzw. zdrowa żywność to przede wszystkim bezpieczna żywność, czy rolnictwo może funkcjonować bez pestycydów, dlaczego tak ważne jest odpowiednie mycie owoców i warzyw, czy żywność ekologiczna jest zawsze lepszym wyborem oraz dlaczego warto być świadomym konsumentem i kupować żywność rodzimą ze znanych źródeł – mówi prof. Bożena Łozowicką, kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej…
Prof. Katarzyna Socha i dr hab. Karolina Orywal: Przed toksycznymi pierwiastkami chroni nas urozmaicona dieta.
O pierwiastkach toksycznych wokół nas, o tym, dlaczego groźne dla naszego zdrowia są ołów, kadm, arsen i rtęć, o ich związku z nowotworami i innymi chorobami oraz o tym, czy i jak możemy się chronić przed niekorzystnymi pierwiastkami – mówią badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Katarzyna Socha i dr hab. Karolina Orywal w…
Makro i mikroelementy są niezbędne dla naszego zdrowia, ale zachowajmy właściwe proporcje
O tym, dlaczego nasz organizm potrzebuje makro i mikroelementów, jakie funkcje pełnią wapń, sód, magnez, selen, cynk, czy potas, jakie są źródła „pierwiastków życia”, o ich nadmiarze i niedoborze, o zdrowej diecie i suplementach, których jakość bywa różna oraz o obalaniu kawowych mitów – mówią prof. dr hab. Katarzyna Socha z Zakładu Bromatologii oraz dr hab. Karolina Orywal z Zakładu Diagnostyki Biochemicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w rozmowie pt. „Makro i mikroelementy są niezbędne dla naszego zdrowia, ale zachowajmy właściwe proporcje”.
Jakub Ali Farhan: Nie ma oficjalnej definicji zdrowej żywności, ale jest to pojęcie, które w społeczeństwie funkcjonuje
O tym, czy prawo żywnościowe pomaga przy podejmowaniu decyzji konsumenckich, o wynikach badania społecznego, dotyczącego naszego podejścia o żywności, o interdyscyplinarnej współpracy i pewności naukowej oraz o tym, dlaczego warto zająć się naukowo tzw zdrową żywnością – mówi mgr Jakub Ali Farhan, doktorant z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i badacz w projekcie „Społeczna percepcja zdrowej żywności w świetle interdyscyplinarnej pewności naukowej” w rozmowie pt. „Nie ma oficjalnej definicji zdrowej żywności, ale jest to pojęcie, które w społeczeństwie funkcjonuje”.
Prof. Maciej Perkowski – „Jednym projektem świata nie zmienimy, ale dorzucamy się do pozytywnej zmiany, tak jak możemy”
O tym, dlaczego temat żywności warto badać interdyscyplinarnie, o prawie, które wpływa na nasze postrzeganie żywności, o świadomych konsumentach, pewności naukowej i nauce dla społeczeństwa – mówi w rozmowie pt. „Jednym projektem świata nie zmienimy, ale dorzucamy się do pozytywnej zmiany, tak jak możemy” prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, koordynator projektu „Społeczna percepcja zdrowej żywności w świetle interdyscyplinarnej pewności naukowej”.
Prof. Tomasz Srogosz – „Czy wiesz, co jesz – czyli dlaczego warto znać Kodeks Żywnościowy”
O tym, czym jest Kodeks Żywnościowy i jaki ma wpływ na unijny oraz polski porządek prawny, o tzw. zdrowej żywności i tej niezdrowej albofałszowanej, o międzynarodowych bataliach, o świadomych zakupach i czytaniu etykiet oraz o tym… jak szybko zrobić kopytka mówi prof.KAAFM dr hab. Tomasz Srogosz, Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja…